Sirkülasyon Pompa Montajı- Tıkla Hemen Ara

Sirkülasyon Pompa sisteminin bakımı:

1- Günlük bakım: a) Sirkülasyon Pompa Montajı için öncelikle grubunun umumi diş temizliği yapılır, b) Yağlanan, kısımlar ( yataklar vs.) mutlaka yağlanır c) Sızdırmazlık düzeni kontrol edilir. d) Sirkülasyon Pompa sisteminde herhangi bir kaçağın olup olmadığı kontrol edilir. e) Çalışırken yatak ve salmastra kısımları elle kontrol edilerek ısınıp ısınmadığına bakılır.

2- Senelik Bakım: Senede bir kere ve ölü sezonda Sirkülasyon Pompa grubu demonte edilerek genel bir bakıma ve revizyondan geçirilir. Bu bakım sırasında değişmesi gerekli parçalar yenilenir.

Sirkülasyon Pompa Montajı
Sirkülasyon Pompa Montajı
Sirkülasyon Pompalarında en çok aşınan parçalar piston lastikleri ile rotlarıdır. Bu aşınmaya kirli, kumlu kil çamuru sebep olur. Bu bakımdan kil çamuru çok temiz olmalıdır. Pompanın debisi düşerse lastikleri aşınmıştır. Pompa sökülerek lastikleri yenileri ile değiştirilmelidir. Aşınmış lastikle çalışmaya devam edilirse çok daha büyük arızalar doğabilir. Sirkülasyon Pompalarının basıncını gösteren manometre basınç tarafına bağlanır ve emniyet subabıyla çalışması kontrol altına alınır. Pompa Tamiri Ankara adresimizden konu ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sirkülasyon Pompa grubunun sorunsuz çalışmasında en önemli etken kavrama ayarının doğru yapılmasıdır. Titreşim, gürültü, yatak ısınması, aşırı yüklenme gibi bir çok sorunun temel nedeni ayarsız veya kötü ayarlanmış bir kavramadır. Bu nedenle kavrama ayarı çok iyi yapılmalı ve sık sık kontrol edilmelidir.

Sirkülasyon Pompayı yerine monte etmeden ilkin

 1. Emme ve basma flanşları iyice temizlenmelidir.
 2. Sirkülasyon Pompa mili üstündeki koruyucu katman alınmalıdır.
 3. Pompa geçici olarak depolanmış ise yataklardaki sıvı yağ tamamen boşaltılmalı ve yataklar uygun bir temizleyici ile iyice temizlendikten sonrasında yeniden yağlanmalıdır.
 4. Sirkülasyon Pompa temeli titreşimleri sönümleyecek kadar ağır, bükülme ve ayar bozulmalarını önleyecek kadar sağlam olmalıdır. Pompanın montajından ilkin temel kütle betonu tamamen katılaşmış ve direnç kazanmış (priz süresini tamamlamış) olmalıdır. Beton üst yüzeyi tamamen yatay ve oldukça muntazam olmalıdır.
Sirkülasyon Pompa Montajı
Sirkülasyon Pompa Montajı

Sirkülasyon Pompanın Montajı

 1. Bu mevzuda ekli montaj kesit resmi size destek olacaktır.
 2. Sirkülasyon Pompa Montajına başlamadan ilkin temas yüzeylerine ve vida yüzeylerine grafit, silikon yada benzeri ıslak bir madde sürünüz. Bu maddeleri bulamıyorsanız sıvı yağ kullanabilirsiniz.
 3. Söktüğünüz contaları yeniden kullanmayınız. Yeni contaların sökülenler ile aynı ölçülerde olmasına dikkat ediniz.
 4. Sirkülasyon Pompa Montajında öncelikle yatak grubundan başlayınız. Rulmanları hafifçe ısıtarak yada pres kullanarak mil üstündeki yerlerine yerleştiriniz. Bu parçayı kavrama tarafınca yatak gövdesine geçiriniz. İki taraftan yatak kapaklarını yerlerine takınız. Salmastra kutusunu ve çarkı yerleştirerek çark somununu sıkınız.
 5. Rotor grubunu salyangoz gövdeye bağlayınız.
 6. Montaj esnasında contaların yerlerine muntazam oturmuş, ezilmemiş, kaymamış yada araya sıkışmamış olmasına dikkat ediniz.
 7. Sirkülasyon Pompayı şaseye yerleştiriniz, motoru monte ediniz, emme ve basma borularını ve destek boruları bağlayınız. Pompa Tamiri konusunda sorunlar ile karşılaşıyorsanız, lütfen bizi Tıkla Hemen Ara bağlantısına tıklayarak telefondan arayabilirsiniz.